Філософія QA інженера чи просто філософія QA. Дуже цікаве поєднання слів, що дало б можливость (при його справедливості) віднести QA до окремої частини ІТ індустрії, можна навіть сказати до окремої її галузі (інституту). Але чи так це і чи має це поєднання слів якийсь сенс? Тому спочатку потрібно чітко для себе визначити «Що таке Філософія?».
Філософія (Любов до мудрості) – найбільш загальна теорія, одна з наук, одна з форм людської діяльності, особливий спосіб пізнання. В найбільш загальному вигляді під філософією розуміють діяльність, направлену на постановку та раціональне вирішення найбільш загальних питань, що стосуются суті знань, людини і світу. На цьому і зупинимось на визначенні самої філософії та перейдемо до теми.
Тому, щоб говорити про те, що QA може мати власну філософію, потрібно вияснити чи являється професія QA одним із видів людської діяльності, яка направлена на постановку та раціональне вирішення найбільш загальних питань, що стосуються суті знань. І відповідь тут випливає із самої постановки питання. А саме, що QA – є однією з видів людської діяльності, яка передбачає аналіз якості програмного забезпечення: його надійності, функціональності, простоті в користуванні, та інших. Діяльність QA розгортається від планування тестування, самого процесу тестування і до наступного його аналізу. І тому я вважаю, що найбільш важливим та загальним питанням у роботі QA є добитися того, що створений продукт максимально близько відповідав вимогам (Requirements or Use Cases) до нього. Адже ідеального нічого не буває. І програма, яка б на 100% відповідала вимогам замовника і не містила б при цьому жодної помилки (Bug) немає в принципі, а існують реальні проекти з певним відсотком виконаних вимог та кількістю знайдених багів. І тому напрошується цілком виправдане заключення, що діяльність QA направлена на те, щоб цю різницю звести до мінімуму – різницю кількості (відсоток) виконаних та передбачених вимог, а також різницю безпомилкового проекта та реальною ситуацією (кількість знайдених багів). А ще слід врахувати, що віднайти всі баги також неможливо, як і передбачити всі ситуації та випадки використання проекта ми просто не в силі. Звичайно тут можна заперечити те, що діяльність QA не направлена на створення проекту та виправлення його помилок, а лише на знаходження в ньому помилок. Це абсолютно хибне уявлення. По-перше, завданням QA є не знайти всі присутні на проекті баги, а переконатися що їх немає. Адже QA так само відповідальний за знайдені баги, як і програміст за створення проекта. Тому QA повинен так само шукати правильне та максимально близьке вимогам рішення знайденої проблеми, але вже не на технічному рівні, а з точки зору логіки та правильної функціональності, виходячи з того, що одну і ту ж проблему можна вирішити кількома різними способами.
Таким чином залишається зрозуміти та вияснити ще особливий спосіб пізнання всього процесу, що повинен бути притаманний QA ...